دزدگیر چیست؟

دزدگیر،زنگ خطر یا سیستم هشدار ضد سرقت وسیله ای است که در صورت نقض حریم خصوصی یا خراب شدن قفل ، رفتار غیرقانونی را اعلام می کند. سیستم ضد سرقت بخش مهمی از سیستم امنیتی است. همانطور که از نامش پیداست ، این سیستم ها می توانند دسترسی غیرمجاز به مکان های مختلف را تشخیص دهند ، بنابراین می توانید اقدامات امنیتی لازم را برای جلوگیری از سرقت یا کاهش آسیب های ناشی از سرقت در نظر بگیرید. دزدگیر های وب سایت سکیوریتی دیواس در انواع دزدگیر منزل، فروشگاهی و پنجره عرضه می شوند.

 

قسمت های تشکیل دهنده کیت دزدگیر

از نظر فنی ، کیت هشدار شامل یک صفحه مرکزی ، آلارم و سنسور است. سیستم هشدار توسط یک پانل مرکزی کار می کند ، که وظیفه تماس ، ارسال پیام های متنی به زنگ ساعت و حتی چراغ ها را دارد و سنسور هشدار بسیار بادوام است. مهمترین آنها سنسورهای حرکتی ، آهن ربا های درب ، سنسورهای لرزش یا ضربه و سنسورهای دود یا گاز هستند.
اگرچه دزدگیرهای موجود در بازار انواع و شکل های مختلفی دارند ، اما به طور کلی ساختار همه آنها یکسان است.
این بدان معنی است که اکثر دزدگیرها دارای یک خط تحریک باز و یک خط تحریک بسته هستند ، که نقطه اتصال بین سنسور باز و سنسور بسته است و دارای یک سوئیچ عادی یا سوئیچ آلفا یا یک قفل رمز عبور یا یک سوئیچ کنترل از راه دور برای چرخاندن دستگاه هستند روشن و خاموش. مدار دزدگیر همچنین شامل مدار شارژ باتری برای قطع منبع تغذیه دستگاه می باشد و دارای یک مدار دزدگیر است ؛ سرانجام ، دزدگیر دارای تایمر ورود ، تایمر خروج و تایمر زنگ است و همچنین می تواند به یک اتوماتیک مجهز شود بوق هنگام فعال شدن. سازنده این وسیله شخصی یک آمریکایی ، احترام آگوستوس راسل است.

دزدگیر چیست؟

اجزای سیستم هشدار دهنده یا دزدگیر 

سیستم هشدار ضد سرقت از قطعات مختلفی تشکیل شده است ، اما قطعات اصلی عبارتند از:

 • تجهیزات مرکزی (صفحه کنترل)
 • سنسور (چشم)
 • آژیر و بلندگو
 • باتری
 • دستگاه تماس گیرنده
 • کنترل از راه دور

جعبه دزدگیر (صفحه کنترل)

به دلایل ایمنی ، بهتر است مدار اصلی دزدگیر را در جعبه آهنی نصب کنید ، طول جعبه آهنی باید 30 سانتی متر ، 25 سانتی متر و 10 سانتی متر باشد. کابینت ها ، با درهای لولایی باز و بسته می شوند.
(مانند صندوق های پستی) و جعبه ها ، شما می توانید آنها را از سیم خارج کنید ، بهتر است سیم را از طریق لوله پلاستیکی عبور دهید (مانند یک شیلنگ) ، اگر سیم زنگ داخلی باشد ، می تواند ایمنی را بهبود بخشد .

پنل مرکزی دزدگیر ضد سرقت به دو دسته تقسیم می شود

هشدارها به تماس گیرنده های سیم کارت و تلفن ثابت تقسیم می شوند. صفحه ثابت می تواند با تلفن های همراه و مخاطبین تماس بگیرد ، اما علاوه بر تماس با مخاطبین ، پنل سیم کارت می تواند پیام های کوتاه را نیز به تلفن های همراه ارسال کند و اکثر آنها دارای برنامه های تلفن همراه هستند که می توانند با آنها استفاده شوند. آسان می شود بسته به سازنده دزدگیر ، طراحی پانل مرکزی متفاوت خواهد بود. در برخی از شرکت ها ، تلفن در همان پنل مرکزی نصب می شود ، اما در شرکت های دیگر ، تلفن به عنوان یک دستگاه جداگانه از پنل رفتار می شود و در کنار پنل نصب می شود.

اگر در مورد امنیت از ما بپرسید ، کدام پنل از امنیت و حفاظت بالاتری برخوردار است ، بدون شک پاسخ ما هشدار صادر شده توسط تماس گیرنده سیم کارت خواهد بود.

زیرا سارق با قطع شدن خط تلفن از احتمال لمس مخاطبین جلوگیری می کند ، اما در زنگ سیم کارت دیگر قطع اتصال پانل مرکزی و مخاطبین امکان پذیر نیست.

دزدگیر اماکن چیست

نحوه اتصال سیم های دزدگیر

در اکثر دزدگیرها ، در مجموع هشت سیم از جعبه اصلی که مدار دزدگیر در آن قرار دارد برداشته می شود. چهار سیم برای چشم نوری مادون قرمز (سنسور نوری) تولید می شود که دو سیم مربوط به منبع تغذیه مثبت و منفی 12 ولت چشم مادون قرمز است و دو سیم دیگر مربوط به نقطه تکرار کننده چشم است. هنگام تحریک ، دو سیم به یکدیگر متصل هستند.
حال اگر تعداد چشم ها زیاد شود ، چهار سیم دیگر دوباره امتداد می یابد ، به طوری که از ولتاژ مثبت و منفی هر چشم تا ولتاژ هر چشم ، دو سیم دیگر به چشم های باقی مانده متصل می شوند ، دو تای دیگر به دو چشم دیگر متصل می شوند. علاوه بر این ، دو سیم مدار دزدگیر به ولتاژ برق 220 ولت متصل می شوند و دو سیم دیگر برای اتصال به بلندگو خارج می شوند ، اما بیشتر چشمهای امروز 6 سیم که برای چشم استفاده می شود. دو خط منبع تغذیه (DC 12V).

دو سیم جهت اعلام وضعیت بین چشمی و دستگاه مرکزی که normally close است ودو سیم دیگر برای tamper قرار داده شده است بمنظور خرابکاری روی سیم یا بریدن آن حتی درهنگامی که دستگاه غیر فعال است.

سنسور دزدگیر

سنسور حرکت ، اپتیک یا ردیاب

چشم زنگ یک سنسور حرکت است. سنسور چشم در زیر نور مادون قرمز کار می کند. یک چشم آلمانی به نام PIR در داخل سنسور وجود دارد اگر هر حرکتی را در محیط تشخیص دهد تحریک می شود. این سنسور تصاویر محیطی را بر اساس انتقال و دریافت مداوم امواج مادون قرمز حفظ می کند. اگر حرکتی در محیط اطراف حسگر رخ دهد ، سطح موج برگشتی از محیط تغییر می کند تا سنسور بتواند تغییر را تشخیص دهد. سنسورها و چشم ها معمولاً در ورودی یک فروشگاه ، جلوی پنجره ها و مکان های دیگری که ممکن است به طور غیرقانونی در هنگام بسته شدن فروشگاه ، سازماندهی و غیره وارد شوند ، نصب می شوند تا بلافاصله پس از تشخیص هرگونه حرکت در مغازه ، وارد شوند. محل. سیستم اعلان سرقت را فعال کنید. هر سنسور بسته به مدل های مختلفی که دارند ، دامنه و زاویه دید متفاوتی دارند. اما معمولاً دامنه بینایی چشم 8 تا 10 متر و دامنه زاویه دید 100 تا 120 درجه است. و هرچه فرد یا جسم در حال حرکت به چشم نزدیکتر باشد ، حساسیت چشم بیشتر می شود.

بلندگو در دزدگیر

بوق زنگ هشدارها معمولاً به عنوان علامت مثبت در دستگاه های هشدار هستند و بیشتر مردم می خواهند زنگ هشدار بلند باشد. بنابراین بهتر است از بلندگوهای بوق برای این منظور استفاده کنید. بلندگوهای بافی یا واتی معمولاً برای این منظور مناسب هستند.بهتر است بلندگوها را در یک جعبه فلزی قرار دهید و قسمت جلوی جعبه باز باشد.باید در خارج از ساختمان و در مکانی بلند نصب شود که به راحتی قابل دسترسی نباشد. 2 نوع خروجی زنگ وجود دارد: 1 بلندگو ، 2 – زنگ هشدار خروجی آژیر 12 ولت و صدا 1 تن است. اما خروجی بلندگو پورت AUX است که بر اساس خروجی صدای تنظیم کننده با قدرت بالاتر است و حتی می تواند صدای ضبط شده قبلی را نیز پخش کند. بهتر است سیم کشی اسپیکر داخلی باشد ، زیرا یکی از مشکلات دستگاه هشدار مشکل بلندگو است و در صورت قطع سیم کشی اسپیکر ، روش اعلان دستگاه خراب می شود.

دزدگیر چیست و چه کاربردی دارد؟

قابلیت نصب چند بلندگو 

البته ، می توانید چندین بلندگو را به طور موازی در چندین مکان نصب و نصب کنید ، و این باعث افزایش ضریب ایمنی می شود. به همین ترتیب ، اگر از بلندگوی بی سیم استفاده می کنید ، قطع سیم سیم های بلندگو مشکلی ندارد. مدار بلندگوی الکترونیکی شامل یک مدار تولید پالس و یک مدار تقویت کننده است که روی بلندگو نصب شده است. بیشتر این مدارها از ترانزیستورهای قدرتمند و آی سی استفاده می کنند. باطری برق یک باتری اسیدی 12 ولتی معمولاً در زنگ هشدار قرار می گیرد در صورت قطع برق یا آسیب احتمالی سیم برق ، معمولاً حداکثر تا 48 ساعت برق ورودی سیستم را تأمین می کند. مرکز دزدگیر به مرکزی مراجعه می کند که برای جمع آوری ، نظارت و بهبود هشدارهای ارسالی توسط اصناف ، مغازه ها و دستگاه های اطلاع رسانی سرقت محل های تجاری و مسکونی ایجاد شده است. علاوه بر سرقت آلارم ، انواع مختلف آلارم فوریت های پزشکی و اعلام حریق را می توان در مرکز ذخیره کرد.

اپراتور دزدگیر

امروزه با گسترش شهرنشینی و توسعه صنعتی ، جرم از تنوع و پیچیدگی بیشتری برخوردار است و بر همین اساس ، تغییرات و بهبودهای زیادی در روشهای پیشگیری و کنترل جرم اتفاق افتاده است. با توسعه و پیشرفت فناوری اطلاعات در صنعت سیستم های امنیتی ، یک روش فنی در زمینه مهندسی امنیت و فناوری امنیتی مرکز کنترل امنیت است. در مرکز هشدار ، معمولاً یک اپراتور ، برای یک تعداد مشخص در هر مشترک ، A سیستم شیفت 24 ساعته تعیین شد و یک نفر به عنوان رئیس اجرایی انتخاب شد. این مرکز در حال حاضر در تهران است و توسط بنیاد تعاون ناجا اداره می شود. بلندگوی داخلی یک بلندگو در جعبه دزدگیر نصب شده و با جریان مستقیم 12 ولت کار می کند. بلندگوهای خارجی بلندگوهای شاخ معمولاً در فضای باز و معمولاً در محفظه های فلزی نصب می شوند. نوع هشدار همانطور که قبلاً گفته شد ، با توسعه فناوری و حفاظت از راه دور (نظارت از راه دور) و اطلاعات تحت شبکه های ساختمانی ، نسل جدیدی از آلارم های ضد سرقت وارد این حوزه شده است.

 

در میان انواع کلی فناوری های هشدار ضد سرقت ، دزدگیر های زیر وجود دارد: 

 • دزدگیر های ساده مبتنی بر آژیر و هشدار محلی
 •  دزدگیرهای اماکن با سیستم هشدار از راه دور بر اساس تلفن ثابت
 •  انواع دزدگیر اماکن به صورت بی سیم
 •  انواع  هشدار دهنده های سیم کارت خور
 •  انواع دردگیر اماکن آی پی یا تحت شبکه

 

نقاط مشکل مختلف در زیر شبکه هشدار ساده بر اساس هشدار

این نسل از دزدگیر ضد سرقت قدیمی ترین نوع است. در این نوع سیستم ضد سرقت هیچ آلارم و هشدار از راه دور ارسال نمی کند. در این نوع هشدارها ، فقط صدای زنگ هشدار از پانل زنگ خطر می تواند از محیط زیست محافظت کند. از آنجا که سارقان می توانند به راحتی دزدگیرهای موجود در این سیستم ها را خاموش کنند ، امنیت چنین سیستم هایی بسیار پایین است. اولین زنگ هشدارهای کلاسیک و دزدگیرهای فایروال متعلق به این دسته هستند و هشدارهای مبتنی بر دزدگیر از راه دور از طریق تلفن ثابت انجام می شوند: در این سیستم ها علاوه بر به صدا درآوردن زنگ خطر و هشدار محلی برای فرار سارق ، زنگ هشدار با شماره تلفنی ذخیره شده در تماس گیرنده تلفن ثابت وی نیز تماس می گیرد.

نقاط ضعف دزدگیر های کنترل از راه دور با تلفن ثابت

مشکل این نوع زنگ خطر این است که سارق می تواند تلفن ثابت را به راحتی قطع کند. این نوع هشدار هنوز هم استفاده می شود زیرا در مراکز شلوغ شهر ارزان است. انواع دزدگیرهای مکان کلاسیک و دزدگیرهای مکان دیوار آتش و دزدگیرهای مکان پنج ستاره دارای این نوع تجهیزات هستند. انواع هشدارهای بی سیم: در سیستم هشدار محل ، سنسور باید به پانل مرکزی متصل شود و زنگ هشدار را به آن پانل ارسال کند. سپس وظیفه تابلوی مرکزی (تابلوی کنترل مرکزی) صدور زنگ هشدار به محلی است که نسبت به هشدار دریافت شده واکنش نشان می دهد و ارسال هشدارها و هشدارهای محلی و همچنین هشدارهای از راه دور است. از دو جفت و چهار جفت سیم برای اتصال سنسور به دزدگیر استفاده می شود. اگر قصد ندارید از سیم کشی لوله داخلی برای زنگ هشدار استفاده کنید ، باید سیم کشی را از سطح مسیریابی کنید. بسیاری از مکان هایی که به زیبایی و دکوراسیون داخلی حساس هستند مانند خانه ها و مغازه ها تمایلی به استفاده از سیم کشی سطح ندارند. فناوری بی سیم اتصالات را در چنین سیستم هایی تسهیل می کند.